-

Dovolená Tinos s německou CK

Na Tinos z Německa

Tinos je větší ostrov v severní oblasti Kyklad. Na Tinosu žije přibližně 10.000 obyvatel a jeho velikost je skoro 200 čtverečních kilometrů. Většina turistů je z Řecka, neboť Tinos je významnějším poutním místem. Ostrov je také znám svým sochařstvím. Zahraničních turistů se zde nalézá jen málo, v posledních letech ale jejich počet narůstá.

Tinos - ilustrační fotografie

Hodně řeckých návštěvníků na Tinosu jsou poutníci. Ti na ostrov přijíždějí kvůli známému poutnímu kostelu Pangia Evangelistria, který je známý hlavně pro své ikony. V řecké ortodoxní církvi je Tinos důležitý stejně jako Lurdy pro katolíky – je to nejdůležitější poutní místo. Také na Tinosu se měla zjevovat Panna Maria. O rok později (1823) byla nalezena proslulá ikona Marie z Tinosu. Na místě jejího nálezu byl zřízen kostel Panagia Evangelistria.

Basilika je otevřena denně od 8 do 20 hodin. Je ale pouze jedním z 1.000 (!) kostelů na Tinosu. Milovníci kostelů zažívají na ostrově skutečnou radost. Kostel se nachází na kopci ve vzdálenosti asi 600 metrů od přístavu a je vidět už zdálky. Široká ulice Megalochari vede od moře nahoru ke kostelu. Vpravo na okraji silnice každý den jde po kolenou spousta věřících po ulici až nahoru. Několik z nich má chrániče kolen, aby si při výstupu chránili holé končetiny před asfaltem. Nahoře, v blízkosti kostelního komplexu Panigia Evangelistria, je položený červený koberec pro poutníky.

Tinos - ilustrační fotografie

Hlavní atrakce na Tinosu je denně navštěvována tisíci lidmi. Celý komplex se všemi prostory spíše připomíná klášter. Svátostí a důvodem, proč mnoho ortodoxních návštěvníků zavítá na Tinos, je ikona Panagia Megalocharis v prostoru nalevo pod schodištěm. Vstup je zadarmo. Očekává se vhodné oblečení (dlouhé kalhoty, zakrytá ramena).

Pro turisty ze západu je zajímavá také Odos Evangelistria, malá pěší zóna vpravo od široké poutní cesty. Tady se prodávají kýče a suvenýry související s kostelem a náboženstvím. Mnoho Řeků kupuje metrové svíce, které pak zapálí v kostele. Na začátku ulice u moře jsou umístěny cestovní kanceláře, ve kterých se prodávají lístky na trajekt.

Tinos - ilustrační fotografie

V malém, ale hezkém archeologickém muzeu v městě Chora na Tinosu můžete obdivovat zajímavé nálezy k minulosti ostrova. Kromě toho je Tinos typickým pěkným přístavem. Na čilých promenádách na pláži se nacházejí taverny, zvláště rybářské restaurace. Protože obchod s poutníky kvete, ceny v tavernách v posledních letech značně vystoupaly.

Na pobřeží města Tinosu je hodně velkých hotelů (většinou poněkudsi vyšší kategorie). Dále od břehu se nachází hodně domů, které pronajímají pokoje k ubytování. Ceny na Tinosu jsou přinejmenším střední kategorie. Okolo obou velkých svátků jsou ceny pokojů velmi drahé, jinak lze najít pořád jednoduché ubytování v soukromí od 30 do 35 euro. Na Tinosu je také bujarý noční život, je opravdu řecký a je vytvářen místní mládeží a mladými poutníky z Atén.

Tinos - ilustrační fotografie

Malé vesnice na Tinosu jsou pro některé turisty ze západu zajímavější než hlavní město. Zvláště horské vesnice kolem nejvyššího vrcholu (Exobourgo, 730 m)jsou pozoruhodné. Hodně vesnic je katolických, Xinara má dokonce římsko-katolického biskupa. Bezpodmínečně by měl člověk navštívit horskou vesnici Pirgos na severu Tinosu. Je totiž vesnicí sochařství z mramoru. Mnoho nejznámějších řeckých sochařů žije a pracuje v Pirgosu. Ateliéry můžete navštívit, přirozeně si také můžete nějaké umělecké dílo koupit. Několik krásných pláží je západním směrem od hlavního města Tinosu. Tinos ale není zrovna obdařen snovými plážemi.

Po vybudované silniční síti na Tinosu jezdí denně několik autobusů do většiny vesnic. Šest autobusových spojů jezdí denně napříč ostrovem na Pirgos. Autobusové nádraží se nachází v centru města Tinosu nedaleko přístavu. Během sezóny jsou nabízeny také okružní jízdy po ostrově.

Tinos - ilustrační fotografie

Protože ostrov neleží příliš daleko od pevniny, dostanete se na Tinos nejrychleji a nejlevněji z Rafiny (východním směrem od Atén, čtyřikrát denně). Také z velkého aténského přístavu Piraus vyplouvají během sezóny nejméně dva trajekty denně na Tinos. Na blízké ostrovy Mykonos a Andros vyplouvá 3 – 5 trajektů denně. Se Syrosem je Tinos také dobře spojen (minimálně jednou denně). Vícekrát týdně plují trajetky z Tinosu na velké Kykladské ostrovy Paros, Naxos a Santorini. Co je zvláštní, v přístavu na Tinosu nejsou k dostání žádné jízdenky na trajekty – jenom ve městě (asi 600 m daleko). Lístky na trajekt na sousední ostrovy Mykonos, Syros a Andros stojí jenom asi 5 euro. Hodně oblíbené jsou jednodenní výlety z Mykonosu na Tinos.

Letiště se na Tinosu nenachází, jenom přistávací místo pro helikoptéry pro nouzové případy nebo pro milionáře.

Tinos - ilustrační fotografie

Velké poutní svátky na Tinosu se konají 25. března a 15. srpna (Nanebevstoupení Panny Marie). Toto jsou samozřejmě pro návštěvu ostrova nejzajímavější dny. Desetitisíce lidí přichází na ostrov – z Atén jsou dokonce vypraveny zvláštní trajekty. Bohužel, v těchto dnech je nemožné najít na Tinosu ubytování. S trochou štěstí se dají sehnat lístky, když pojedete z ráno z jednoho ze sousedních ostrovů Mykonosu nebo Syrosu a večer zase zpátky.